fbpx

Korkeakouluopiskelijat – uusi virtuaalinen yhteisö!

Korona, korona, korona… Tänä vuonna ei ole varmaan mistään muusta uutisoitu yhtä paljon, mikä on tietysti täysin ymmärrettävää. Poikkeukselliset olosuhteet ja etätyöskentelyyn ja -opetukseen siirtyminen on toisaalta tuonut mukanaan jotain hyvääkin. Meinaan aikaa ajatella asioita, joita ei ennen ollut, vaikka ehdottomasti pitäisi olla. Tämä koskee myös Suomen korkeakouluopiskelijoita. Missä on ollut yhteisö, joka edistää kaikkien korkeakouluopiskelijoiden yhteenkuuluvuutta, tukee, auttaa ja keskustelee aktiivisesti? Ei missään. Siksi luet nyt tätä blogia. Uusi virtuaalinen korkeakouluopiskelijoiden yhteisö on juuri ”avannut ovensa”.

Kaikki sai alkunsa siitä, kun tovi sitten hyppäsin mukaan Yrittäjä.ion, eli Suomen suurimman virtuaalisen yrittäjäyhteisön, puikkoihin mukaan. Oli mahtavaa huomata, että suomalaiset yrittäjät eivät ole yksin. Tätä nykyä yli 25 000 yrittäjän yhteisössä yrittäjät saavat nopeasti yhdestä paikasta tukea hetkessä. Myöhemmin aloin miettiä, että onko vastaavaa olemassa korkeakouluopiskelijoille? Korkeakouluun päässeet etsivät luonnollisesti tietoa siitä, mitä uuden opiskelijan tulisi muistaa tehdä tai mahdollisesti hankkia ennen opintojen alkua. Toisaalta opiskelujen aikana erilaiset asiat, kuten tenteissä pärjääminen tai kesätyöt, herättävät usein paljon kysymyksiä, ja vastavalmistuneetkin saattavat murehtia omaa työllistymistään

Vaikka kuinka etsin, en löytänyt hakemaani. Suomessa on kyllä yksin maailman parhaista koulutusjärjestelmistä, ja esimerkiksi erilaiset opiskelija- ja ainejärjestöt edistävät paikallisesti opiskelijoiden etuja. Korkeakouluopiskelijoilta oli kuitenkin kokonaan puuttunut oma yhteisö, mikä on siinä mielessä harmillista, että Suomessa koetaan opiskelijoiden keskuudessa paljon esimerkiksi yksinäisyyttä ja loppuunpalamisen tunnetta. Lisäksi jo vuonna 2018 Suomessa oli yli 290 000 korkeakouluopiskelijaa (Tilastokeskus). Tähän oli tultava muutos. Löimme viisaat päämme yhteen yhdessä Henri Torniaisen kanssa, ja tässä on lopputulos.

Tarkoituksemme on rakentaa Korkeakouluopiskelijoista koko Suomen kattava yhteisö, jossa kaikki oleellinen tieto ja vastaukset mieltä askarruttaviin kysymyksiin on helposti saatavilla yhdestä paikasta. Tätä tarkoitusta varten olemme koonneet sivuillemme omat tietopankit niin korkeakouluun hakeville, nykyisille opiskelijoille kuin vastavalmistuneille. Blogissamme eri alojen opiskelijat ja kokoneet työelämän ammattilaiset tulevat jakamaan muun muassa tarinoita, oppeja ja vinkkejä. Facebook-ryhmämme toimii moderoituna keskustelufoorumina, joka mahdollistaa samalla opiskelijoiden välisen verkostoitumisen. Haluamme myös aktiivisesti olla näkyvillä sosiaalisessa mediassa edistämässä korkeakouluopiskelijoiden yhteenkuuluvuutta, ja löydätkin meidät Instagramista ja LinkedInistä

Liity siis mukaan. Koska yhdessä se on helpompaa. 

Facebook
LinkedIn
Niko Kajala
Niko Kajala

Niko on Turun kauppakorkeakoulun kasvatti ja yrittäjä, joka tunnetaan intohimoisesta ja luovasta työotteestaan. Hänen esikuvana on jo pienestä asti ollut Arnold Schwarzenegger, joka on motivoinut Nikoa tekemään töitä unelmiensa eteen. Vapaa-ajalla hänet voi parhaiten bongata liikunnan, leffojen tai hyvän ruoan ääreltä. Nikon löytää myös LinkedInistä.

Tsekkaa myös nämä!

Biokemian kautta lääketieteelliseen

Opiskelen Oulun yliopistossa kolmatta vuotta lääketieteen opintoja. Olen tiennyt jo melko  nuoresta asti, että haluan isona olla lääkäri. Lukiossa kävin kaikki fykebi-aineiden

Opintovapaa ja perheellisenä opiskelu

Sain keväällä viestin, jossa kyseltiin halukkuuttani kirjoitella opiskeluistani tai muusta itseäni kiinnostavasta aiheesta jaettavaksi muille opiskelijoille. Hieman epäröin, mutta tartuin haasteeseen. Aikuisopiskelijana

Kommentoi

Sähköpostiosoitettasi ei julkaista. Pakolliset kentät on merkitty *